Trening Żywienia jako nowa forma wsparcia w projekcie „W AMI zmagamy się z barierAMI – rehabilitacja dla dzieci niepełnosprawnych”

TRENING ŻYWIENIA – NOWA FORMA WSPARCIA
W Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym AMI w Zduńskiej Woli można skorzystać z zajęć terapeutycznych prowadzonych z neurologopedą  – Trening Żywienia.

Trening Żywienia jest jedną z nowych form wsparcia realizowanych w projekcie „W AMI zmagamy się z barierAMI – rehabilitacja dla dzieci niepełnosprawnych”
I rok w Zduńskiej Woli, współfinansowanym ze środków PFRON.

 

W ostatnim czasie bardzo dużo dzieci cierpi na wybiórczość pokarmową. Jest to problem polegający na odmawianiu spożywania pokarmów, które nie należą do grupy preferowanej przez dziecko. Może ono preferować te produkty, które mają charakterystyczną konsystencję (np. płynną), które reprezentują określoną markę handlową lub występują wyłącznie w jednym smaku czy kolorze.

Wybiórczości pokarmowej towarzyszą zwykle następujące zachowania, np. opór przed samodzielnym jedzeniem, dławienie się, reagowanie odruchem wymiotnym, wypluwanie jedzenia, trudności z żuciem pokarmów oraz ich połykaniem, zabawa jedzeniem.

Trening żywienia wraz z neurologopedą ma na celu naukę spożywania pokarmu w bezpiecznyi komfortowy dla dziecka sposób. Specjalista stara się, by dziecko stopniowo poprzez zabawę oswajało nowe produkty, ponieważ jedzenie ma być przyjemnością,
a nie tylko koniecznością.

Przed rozpoczęciem terapii dziecko powinno mieć wykonane badania na nietolerancje oraz alergie pokarmowe. Mile widziane są filmiki jak wygląda proces karmienia pacjenta w środowisku domowym.

Terapia jedzenia skierowana jest do dzieci z dysfagią, neurofobią żywieniową oraz wybiórczością pokarmową.

Trening żywienia polega m.in. na:

– ustaleniu właściwej pozycji dziecka w trakcie spożywania posiłków,

– wspomaganiu funkcji oralnych związanych z przyjmowaniem pokarmów (picia, żucia, gryzienia, połykania),

– dostosowaniu akcesoriów umożliwiających prawidłowe karmienie,

– dobraniu odpowiedniej konsystencji, faktury i smaku pokarmu uwzględniając etap rozwoju oraz możliwości dziecka.

Uzupełnieniem treningu żywienia jest terapia integracji odruchów ustno-twarzowych, co stanowi kompleksowość podejmowanych działań terapeutycznych.

 

Rodzicu, jeśli niepokoi Cię zachowanie swojego dziecka w trakcie przyjmowania posiłków lub chcesz zasięgnąć po prostu porady specjalisty z zakresu Treningu Żywienia możesz skorzystać z konsultacji neurologopedycznej w Fundacji AMI.

Zapraszamy do kontaktu !