Trening słuchowy metodą Johansena
Program terapeutyczny dr Johansena stosowany jest w wielu krajach na świecie m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Szwecji, Danii. Od lat cieszy się wielkim uznaniem z powodu swojej skuteczności.
Muzyka w metodzie treningu słuchowego Johansena jest specjalnie skomponowana, aby obejmować swoim zakresem częstotliwości potrzebne do stymulacji. Słuchana jest przez słuchawki lub w wolnym polu, przez 10 minut dziennie. Stosuje się 7 bazowych płyt CD, nazwanych Waves CD. Trening rozpoczyna się od płyty Waves 4 bez wzmocnienia do prawego ucha. Indywidualne płyty CD nagrywane są z muzyki znajdującej się na Waves CD w różnych kombinacjach. Mogą być dodatkowo wzbogacone o specjalne efekty, które stymulują różne aspekty słuchania. Zalecany jest CD Player o minimalnym zakresie częstotliwości 20Hz do 16000Hz. Jeśli są wbudowane equalizer, wzmacniacz basów, kontrola balansów należy je wyłączyć.
Stymulacja Słuchu Johansena ma na celu:
- usprawnienie percepcji i uwagi słuchowej
- wspomaganie rozwoju mowy czynnej
- niwelowanie nadwrażliwości na dźwięki
- poprawę uwagi i koncentracji
- poprawę w zrozumieniu i zapamiętywaniu instrukcji oraz poleceń
W jaki sposób indywidualizuje się programy?
Program dobiera się na podstawie kwestionariusza i przeprowadzonej diagnozy, która składa się z kilku części: badania audiometrii tonalnej, testach mowy utrudnionej (test dychotyczny, audiometria słowna), określenia dominacji stronnej.
Zindywidualizowany program terapeutyczny jest w formie filtrowanej muzyki instrumentalnej nagranej na płyty CD. Dziecko otrzymuje płytę do domu i słucha jej codziennie przez 10 minut przez słuchawki zgodnie z instrukcją. Podczas słuchania pomocna jest stała pora oraz ciche spokojne miejsce. Przy problemach z utrzymaniem uwagi mogą pomóc: malowanie, łatwe puzzle, Lego, plastelina. Postępy terapeutyczne monitorowane są, co 6-8 tygodni (termin powtórnej diagnozy jest dostosowany do konkretnego dziecka).
Dla kogo Johansen?
Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena ma na celu usprawnić percepcję i uwagę słuchową, wspomóc w rozwijaniu mowy czynnej, myślenia, pisania i czytania. Metoda ta jest idealną formą terapii dzieci, młodzieży i dorosłych. Stosuje się ją przede wszystkim u osób z:
- Całościowymi zaburzeniami rozwojowymi
- ADHD
- MPD
- Dysleksją
- Jąkaniem
- ORM (różnego pochodzenia)
- Zaburzeniami koncentracji
- Zaburzeniami uwagi i percepcji słuchowej
- Trudnościami w zrozumieniu i zapamiętywaniu instrukcji i poleceń
- Nadwrażliwością na dźwięki
- Po udarach
Padaczka nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia treningu słuchowego metodą Johansena.
Czym się charakteryzuje i dlaczego prawidłowe przetwarzanie słuchowe jest tak ważne?
Zaburzenia przetwarzania słuchowego charakteryzują się niemożnością całkowitego wykorzystania informacji płynących z bodźców akustycznych przy prawidłowym ich odbiorze w obwodowych strukturach słuchowych. Ich przyczyną jest nieprawidłowa realizacja co najmniej jednej z wyższych funkcji słuchowych.
Zaburzenia przetwarzania słuchowego występują u 5% populacji dzieci w wieku 5–10 lat. Towarzyszą dysleksji, specyficznym trudnościom w nauce, specyficznym zaburzeniom językowym, zaburzeniom integracji sensorycznej i nadpobudliwości psychoruchowej. Ich objawy przyczyniają się do nieprawidłowości w funkcjonowaniu poznawczym i psychicznym dziecka, co w praktyce oznacza niedostateczne opanowanie materiału szkolnego (czytanie i pisanie) oraz nieadekwatne reakcje emocjonalne,
a także budowanie nieprawidłowych relacji w grupie rówieśniczej.
Prawidłowa i systematyczna stymulacja ucha dźwiękami o określonej częstotliwości może pomóc w walce w wyżej wymienionymi nieprawidłowościami.
Terapia słuchowa poprawia nie tylko przetwarzanie słuchowe, ale również:
- Zdolność utrzymywania uwagi i koncentracji na wypowiedziach ustnych
- Czytanie
- Rozumienie mowy
- Artykulację
- Komunikację
- Samoocenę
- Harmonizuje napięcie mięśniowe co wpływa na postawę ciała
- Utrzymanie równowagi
- Koordynację ruchów
- Motorykę
Trening słuchowy metodą Johansena w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjnym AMI w Zduńskiej Woli prowadzi Pani Aleksandra Jędrzejewska. Jeśli masz więcej pytań, zapraszamy na konsultację u Pani Oli. Badanie jest odpłatne – więcej informacji w sekretariacie lub pod numerem telefonu 504 204 890 / 43 656 95 05.
Informacje przygotowała dla Państwa Pani Aleksandra Jędrzejewska – oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta treningu słuchowego Johansen.