➡ Terapia stymulowania rozwoju emocjonalnego ⬅️
Terapia stymulowania rozwoju emocjonalnego jest jedną z wielu form wsparcia realizowaną w ramach projektu współfinansowanego ze środków PFRON w Zduńskiej Woli „Razem z nAMI możesz więcej – działania terapeutyczne i rehabilitacyjne skierowane dla dzieci z niepełnosprawnością”.
Terapia stymulowania rozwoju emocjonalnego prowadzona z psychologiem polega na stymulowaniu rozwoju psychicznego dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Terapia ta koncentruje się na wzmacnianiu odporności psychicznej dziecka a także analizie zachowania. Zajęcia umożliwiają lepsze poznanie siebie a także zrozumienie swoich emocji i potrzeb. Wszystkie te komponenty przyczyniają się do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo wykluczenia społecznego.
Cele możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu w/w formy wsparcia:
☑poprawa funkcjonowania emocjonalnego i społecznego dziecka,
☑budowanie poczucia własnej wartości poprzez umożliwienie lepszego poznania,
☑zrozumienia i docenienia siebie,
☑nabywanie nowych umiejętności interpersonalnych ułatwiających funkcjonowanie w społeczeństwie,
☑kształtowanie odpowiedniej samooceny i poczucia własnej skuteczności,
☑modyfikacja zachowań niepożądanych na bardziej aprobowane społecznie,
☑poznawanie sposobów samoregulacji, w tym sposobów radzenie sobie z różnymi emocjami m.in ze złością,
☑rozpoznawanie, identyfikacja i wyrażanie swoich uczuć,
☑doskonalenie zdolności radzenia sobie w zmiennym środowisku, w tym działania i podejmowania decyzji pod wpływem stresu,
☑zwiększanie elastyczności w przystosowaniu się do zmian zachodzących w otoczeniu,
☑rozwój zdolności rozpoznawania i współodczuwania stanów psychicznych innej osoby m.in empatii,
☑rozwój inteligencji emocjonalnej, w tym zdolności do samo-motywacji,
☑rozwiązywanie bieżących problemów, a także pomoc w analizie zachowania i wyciagnięciu wniosków,
☑doskonalenie umiejętności samokontroli , w tym zdolności zrozumienia siebie oraz swoich emocji, pokierowania nimi oraz kontrolowaniu ich.
Na terapii psychologicznej stymulujemy rozwój emocjonalny, społeczny oraz poznawczy naszych uczestników zajęć w ramach projektu.
U cioci Katrin na zajęciach z:
➡ Antosią ćwiczymy budowanie wspólnego pola uwagi, realizowanie prostych poleceń, wskazywanie na polecenie oraz wydłużamy czas koncentracji uwagi na aktywności poznawczej. Pracujemy również nad sferą behawioralną poprzez pozytywne wzmacnianie prawidłowych zachowań.
➡ Krzysiem uczymy się identyfikowania oraz nazywania podstawowych stanów emocjonalnych na obrazkach schematycznych oraz sytuacyjnych. Rozwijamy inteligencję emocjonalną oraz poszerzamy wiedzę na temat świata uczuć.
➡ Kacprem rozwijamy umiejętności społeczne i zdolność efektywnej komunikacji (asertywnej) poprzez omawianie różnych sytuacji społecznych oraz wcielanie się w nie. Rozwijamy umiejętność adekwatnego wyrażania uczuć, co pozwala na lepsze zrozumienie i wyrażanie emocji w kontekście społecznym.
