Kinesiology Taping – polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego, elastycznego plastra. Nalepiony jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorodne oddziaływanie.
Fizjologiczna ruchomość jest wspomagana z jednoczesną aktywacją naturalnego procesu zdrowienia. Innymi słowy, wspomaganie naklejonymi plastrami występuje w tym miejscu, w którym robiłby to sam organizm.
Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonej do parametrów skóry, nie zawierający leków, nie zawierający latexu, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Odpowiednio zaaplikowany funkcjonuje 7-10 dni.
Plaster ma na celu unoszenie skóry, co usprawnia podskórne krążenie krwi i limfy. Zmniejszając ciśnienie w tym miejscu naczynia limfatyczne mogą się otworzyć szerzej, czyli osiągany jest efekt taki sam, jak przy drenażu limfatycznym. Taping Medyczny jest nie tylko uzupełnieniem manualnego drenażu limfatycznego, ale także terapii manualnej i innych zabiegów.
Zestawienie efektów stosowania Tapingu Medycznego:
- poprawia funkcjonowanie mięśni regulując ich napięcie
- usuwa obrzęki spowodowane zaburzonym krążeniem krwi i limfy
- łagodzi ból
- wspomaga działanie stawów: stymuluje proprioreceptory, koryguje kierunki ruchów nieprawidłowych, zwiększa stabilność
Zastosowanie:
- bóle kręgosłupa,
- bóle kolan
- dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka),
- bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa),
- stan po skręceniach i zwichnięcia stawów, paluch koślawy (Hallux valgus),
- dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa,
- obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł,
- poprawa propriocepcji (lepsza stabilizacja i koordynacja),
- usprawnienie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, lub szyciu ścięgna Achillesa).
- podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu,
- korekcja wad postawy (np. Skolioza),
- blizny, krwiaki,
- wskazania do drenażu limfatycznego – zaburzenia krążenia chłonki, obrzęki – występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży.
- dysfunkcje spowodowane nieprawidłową pracą układu receptorowo – mięśniowo – powięziowego np. trudność w utrzymaniu równowagi, dysfunkcje oddechowe takie jak duszność.