2019-2020 II rok realizacji projektu „Z AMI KROKIEM DO PRZODU- bezpłatna rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych” dobiegł końca.

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ami” ze Zduńskiej Woli prowadząca Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny AMI kończy realizację II-go roku trwania projektu.  Dzięki pozyskanym środkom finansowym z PFRON oraz  środkom z 1% podatku Fundacja AMI miała możliwość zrealizowania II roku trzyletniego projektu „Z AMI KROKIEM DO PRZODU –bezpłatna rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych”.

W drugim roku realizacji projektu brało czynny udział 90 beneficjentów terenu z województwa łódzkiego, którzy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności i/lub o stopniu niepełnosprawności. Głównym celem i założeniem projektu była pomoc dzieciom niepełnosprawnym poprzez zwiększenie ich samodzielności i funkcjonowania w społeczeństwie poprzez organizację specjalistycznych zajęć rehabilitacyjnych, terapeutycznych.

W ramach projektu dzieci mogły bezpłatnie korzystać z indywidualnego, intensywnego min. 2- 5 godzin tygodniowo wsparcia specjalistów.

Fundacja AMI realizując to zadanie dąży do tego, aby dzieci w przyszłości mogły wykazać się większą samodzielnością i były niezależne od opiekunów. W ramach projektu realizowanych jest aż 18 różnych form wsparcia. Do każdego uczestnika projektu zakłada się indywidualne podejście , dostosowując odpowiednio formy wsparcia do konkretnego przypadku chorobowego i postawionych do osiągnięcia celów. Mając na uwadze wszelkie dysfunkcje, zaburzenia zdiagnozowane, występujące u beneficjentów Fundacja AMI dla każdego dziecka przewiduje wsparcie od 2 do 5 form wsparcia.

Zajęcia realizowane są w sposób ciągły, tj. przez okres 12-tu miesięcy, minimum 5 dni w tygodniu.  Każdy uczestnik w II  roku trwania projektu – przez okres 12-tu miesięcy uczestniczył średnio od 2- 5 godzin bezpłatnych zajęć. Łącznie dzieci niepełnosprawne skorzystały z ponad 14 tysięcy godzin bezpłatnych zajęć.

Zajęcia prowadzi wysoko wyspecjalizowana kadra, tj. fizjoterapeuci, psycholodzy, logopedzi/neurologopedzi, kynoterapeuci, oligofrenopedagodzy, tyflopedagog/surdopedagog, pedagodzy specjalni,terapeuci metody EEG Biofeedback.

 

Oferowana pomoc ze strony AMI w ramach projektu  kierowana jest w stronę dzieci ze Zduńskiej Woli i okolic w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym AMI w Zduńskiej Woli.

 

W ramach projektu realizowane są następujące formy wsparcia: Kinesiology Taping, Rehabilitacja w kombinezonach, Terapia Polisensoryczna, Kinezyterapia, Terapia psychologiczna, Dogoterapia, Terapia pedagogiczna, Terapia logopedyczna, Terapia ręki, Terapia przez sztukę, PNF, Integracja Odruchów Dynamicznych i Posturalnych, Terapia Wspomagana Komputerowo, Terapia Odruchów Twarzy, Terapia Neurotaktylna, Terapia Metodą FITS, Terapia Odruchy wzrokowo-słuchowe, Terapia Biofeedback.

Każde z prowadzonych zajęć są nietypowe i innowacyjne. Ośrodek Rehabilitacyjny AMI w Zduńskiej Woli, zaopatrzony jest w nowoczesne sprzęty, między innymi tablice multimedialne, C-EYE, elektrostymulator, komputery, nowoczesne technologie, sprzęty do pracy z osobami niepełnosprawnymi.  Podejmowanie czynnych i aktywnych działań względem dzieci i młodzieży – uczestników projektu przyczyniło się do przełamania u dzieci barier w komunikacji interpersonalnej, podejmowaniu inicjatywy własnej i motywacji do działania, kształtowania umiejętności percepcyjnych: wzrokowych, słuchowych  i czuciowych, zwiększenia poziomu samoobsługi, w tym samodzielności.  Podejmując pracę z dzieckiem niepełnosprawnym rozwinięta została potrzeba nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi. Dzieci stają się coraz bardziej otwarte, zaktywizowanie, skoncentrowane na konkretnym zadaniu i chętne do współpracy.

Systematyczny  udział w zajęciach, stała współpraca rodziców ze specjalistami przyczyniły się do poprawy stanu psychofizycznego i ogólnego funkcjonowania beneficjentów ostatecznych zadania.

Dzieci nabyły umiejętności aktywnego słuchania, wypowiadania się, odpowiedniego sygnalizowania własnych potrzeb, wzbogacenia słownictwa, budowania sygnałów służących do porozumiewania się.

W ramach zadania 2 projektu prowadzone jest poradnictwo społeczno-prawne polegające na udzielaniu informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych.  Poradnictwo kierowane jest do osób, dzieci niepełnosprawnych, ich rodziców, opiekunów prawnych oraz członków ich rodzin, a także osób z najbliższego otoczenia.

W zakresie poradnictwa celem jest pomoc dla otoczenia dziecka niepełnosprawnego, pozyskanie dodatkowych środków finansowych na leczenie i rehabilitację, zwiększenie dostępu do informacji, poprawa funkcjonowania w społeczeństwie dziecka niepełnosprawnego, zwiększenie świadomości rodziców o przysługujących uprawnieniach, dostępnych usługach, sprzętach, pomoc w wypełnianiu dokumentacji na podstawie której dziecko niepełnosprawne może otrzymać dodatkowe uprawnienia, poznanie zasad uzyskania sprzętu rehabilitacyjnego, poznanie zasad zakupu ze środków PFRON.

Fundacja AMI wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców prowadzi bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą i psychologiem, którzy oceniają stan zdrowia dziecka i udzielają terapeutycznych wskazówek. Dobierają oni odpowiednie formy rehabilitacji i terapii.

Projekt realizowany dzięki środkom PFRON i środkom z 1% podatku dla Fundacji AMI KRS0000246136.

To również dzięki Twojemu 1 % możliwa jest realizacja tak dużego wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych.

 

 

Nasz zespół został doceniony przez rodziców beneficjentów projektu. Jest nam niezmiernie miło, że rodzice darzą nas ogromnym zaufaniem, wsparciem i uznaniem dla naszej pracy
w codziennej walce o lepsze jutro dla naszych podopiecznych.

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami rodziców, wynikających z przeprowadzonej ankiety na temat naszego Ośrodka prowadzonych w nim działań i realizacji II roku projektu „Z AMI KROKIEM DO PRZODU- bezpłatna rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych” współfinansowanego przez PFRON.

„ Podejmowane działania również oceniam bardzo dobrze. Fundacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców oferując wiele zajęć edukacyjnych mających na celu poprawę sprawność dzieci. Terapeuci zawsze służą pomocą, radą, odpowiadają na pytania rodziców.”

„ Jestem zadowolona ze współpracy z Ośrodkiem jak również ze współpracy z terapeutami, w razie wątpliwości mogę zawsze liczyć na pomoc – czy w doborze sprzętu rehabilitacyjnego, czy pomocy dydaktycznych.”

„Fundacja robi wiele dobrego. Podejmowane działania są widoczne, a dla dzieci to ogromna pomoc. Fundacja, przedszkole, szkoła, nowe terapie i coraz więcej wysokiej jakości wyposażenia, projekty, wwr, aktywność na Facebook’u, która pokazuje ile się dzieje J i wiele innych. Cenią Waszą pracę i dziękuję.”

„AMI jest w woj. łódzkim najlepszym ośrodkiem terapeutycznym oferującym kompleksową i szeroką terapię dla dzieci niepełnosprawnych”.

„Bardzo dobrze. Dzięki różnym zajęciom widać spory postęp w rozwoju dziecka. Różnica jest widoczna najbardziej teraz, kiedy zajęcia się nie odbywają. W naszym przypadku Fundacja jako jedyny ośrodek, gdzie chodzimy wprowadziła zajęcia zdalne, dzięki którym dziecko nie zostało całkowicie pozbawione rehabilitacji”.

„Wyposażenie Ośrodka jest według mnie bardzo dobre zajęcia są prowadzone różnorodnie, z niektórych zajęć dziecko nie chce wychodzić tak mu dobrze.”

„Ośrodek AMI podejmuje właściwe działania, jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Fundacją jak również ze współpracy z  terapeutami, którzy zawsze potrafią dostosować zajęcia do potrzeb dziecka i udzielić informacji rodzicom.”

„ Uważam osobiście że podejmowane działania w Ośrodku AMI są słuszne,  wszystko po to aby dzieciom było lepiej w przyszłości. To jest robione tylko dla ich dobra.”

„Ośrodek jest wyposażony na wysokim poziomie. Zajęcia są dostosowane do dziecka i jego rozwoju. Różnorodność zajęć dobrze wpływa na funkcjonowanie dziecka.”

„ Jedyne miejsce w okolicy w którym  można skorzystać bezpłatnie z zajęć dla dzieci potrzebujących pomocy w rozwoju psychoruchowym. Działania pozytywne oby tak dalej!”

„Ośrodek jest odpowiednio wyposażony zarówno w sprzęt rehabilitacyjny jak również w pomoce dydaktyczne, zajęcia bardzo zróżnicowane.”

Ocena pozytywna ze względu na:

„ Różnorodne formy wsparcia dostosowane do potrzeb dzieci, różnicowanie zajęć dostosowane do postępów dziecka, indywidualne podejście do dziecka.”

„Oceniam dobrze. Terapeuci starają się pomóc dzieciom dobrać odpowiednie formy wsparcia. Tłumaczą rodzicom jak współpracować z dzieckiem”

„Fundacja prężnie się rozwija. Systematycznie wprowadzane są nowe formy terapii i rehabilitacji. Terapeuci podnoszą swoje kwalifikacje. Fundacja inwestuje w nowy sprzęt i wyposażenie odpowiednio dostosowane do potrzeb swoich podopiecznych.”

„Ośrodek wyposażony jest odpowiednie pomoce i urządzenia do prowadzenia zajęć. Na bieżąco pojawiają się nowe dostosowane do potrzeb”.

„ Na plus podejście terapeutów do dzieci, a także możliwość zajęć WWR, projektowych i prywatnych.”

„Wyposażenie i różnorodność prowadzonych zajęć oceniam na wysokim poziomie. Ciągle pojawiają się nowe rzeczy i wprowadzone są nowe formy terapii.”

„ Coraz bogatsza oferta zajęć oraz materiałów pozwala lepiej ćwiczyć z dziećmi.”

Dziękujemy za tyle miłych słów!