Alternatywne Metody Komunikacji
Alternatywne metody komunikacji są to metody stosowane do wspierania komunikacji u dzieci, u których nie rozwinęła się prawidłowo mowa werbalna. Metody te umożliwiają uczestnikom porozumiewanie się, wyrażanie swoich myśli, odczuć czy obaw. W konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami.
Zadaniem zajęć specjalistycznych AAC jest szukanie jak najlepszego rozwiązania do porozumiewania się dziecka z otoczeniem. Do takiego kontaktu możemy wykorzystać komunikację niewerbalną, która za pomocą obrazków, gestów lub znaków pozwali dziecku na porozumiewanie się z otoczeniem oraz stanowić będzie zaczątek w rozwoju mowy. Kluczem do sukcesu w terapii jest takie zorganizowanie sytuacji komunikacyjnych z pacjentem, by zapewnić mu zarówno okazję, jak i możliwość do użycia pomocy komunikacyjnej.
Na ostatnich zajęciach z Alternatywnych Metod Komunikacji u cioci Kasi, Dawid na z sukcesem posługuje się swoim komunikatorem – proteza mowy ,,MÓWIK” oraz bierze udział w czytaniu uczestniczącym.
Jest to forma wspólnego czytania przez dorosłego i dziecko (użytkownika AAC), podczas którego dziecko nie tylko słucha i patrzy na tekst, ale także jest aktywne
– w możliwy dla siebie sposób.
Brawo Dawidek
Alternatywne Metody Komunikacji są jedną z wielu form wsparcia realizowanych w ramach projektu pn „Razem z nAMI możesz więcej – działania terapeutyczne i rehabilitacyjne skierowane dla dzieci z niepełnosprawnością” współfinansowanego ze środków PFRON.