Dziś 2 kwietnia – Nie bądź zielony w temacie Autyzmu !
Na dzień 2 kwietnia przypada
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. Autyzm, Zespół Aspergera, autyzm atypowy, całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone, należą do grupy tak zwanych całościowych zaburzeń rozwojowych (CZR), inaczej określanych jako spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).
Oto 12 sygnałów, których nie wolno bagatelizować:
1. Brak kontaktu wzrokowego.
2. Powtarzanie gestów.
3. Powtarzanie tych samych zwrotów.
4. Wrażliwość na bodźce.
5. Słaba koordynacja ruchowa.
6. Samotna zabawa, izolowanie się.
7. Bezpośredniość.
8. Obsesyjne zainteresowanie w jednej dziedzinie.
9. Brak reakcji na imię- niezapamiętywanie imion.
10. Przyzwyczajenie do przedmiotów, unikanie zmian.
11.Napady złości bez przyczyny i wybuchy śmiechu nieadekwatne do sytuacji.
12. Unikanie kontaktu werbalnego i fizycznego.
Rzecznik Praw Obywatelskich jako organ do spraw równego traktowania oraz monitorujący wdrażanie w Polsce Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych popiera każdą inicjatywę mającą za zadanie zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Dlaczego akurat kolor niebieski ?
KOLOR NIEBIESKI to kolor niewinności, nadziei , a także kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci autystyczne czasem nazywane są dziećmi spod „szklanego klosza”.
To również kolor SOLIDARNOŚCI dla osób z autyzmem.
Dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju z autyzmem i ze spektrum autyzmu które są podopiecznymi Naszej Fundacji
są niepowtarzalne. Każde z nich jest inne i wyjątkowe. Fundacja AMI wspiera w tym dniu wszystkie osoby z autyzmem.
Trzymajcie się, pozdrawiamy!